Tipy na výlety

Hrad Pernštejn

Jedinečný gotický hrad v mimořádně zachovalém stavu byl základnou pánů z Pernštejna.  K vidění je architektonická skladba hradního paláce, kde návštěvník sleduje historii a vývoj sídla od jednoduchého hradu přes pozdně gotickou pevnost, renesanční palác, barokní, rokokovou a klasicistní rezidenci až po romantismus 19. století. Více informací.

Zřícenina hradu Zubštejn

Rozsáhlá zřícenina, která se nalézá na výrazném horském hřbetu mezi vesnicemi Pivonicemi a Kobylnicemi v nadmořské výši cca 688 metrů. Hrad se původně jmenoval Kámen, latinsky Lapis, později Zubří kámen, tedy Zubrštejn. 

Hrad byl vystavěn v gotickém slohu zřejmě až ke konci první třetiny 14. století (podle nalezené keramiky, první zpráva o něm je z roku 1344) založili páni z Pernštejna (původně z Medlova), a to jako sídlo samostatné rodové větve. Střežil zde hlavní osu kolonizace, řeku Svratku. Hrad samozřejmě prošel mnoha přestavbami.

Dřevěný most v Černvíře

Byl postaven v roce 1718, tento letopočet je vysekán v dubovém sloupu uprostřed mostu na dolní straně. Je chráněn Státním památkovým úřadem. Most sloužil v minulosti k tomu, aby se po něm dostávali lidé z jednoho břehu Svratky na druhý a aby po něm jezdily i povozy tažené zvířecími potahy, později i motorová vozidla. Je dlouhý 35m. 

Přehrada Vír

Stavba vodního díla začala v roce 1947 a skončila roku 1957. Nádrž vznikla za účelem regulace průtoku v povodí Svratky, ale její význam byl hned v počátcích provozu rozšířen o využití pro vodárenské účely. Vodní dílo bylo koncipováno jako soubor na sebe navazujících staveb, které měly umožnit komplexní využití vodního zdroje. Hlavním článkem souboru je betonová gravitační hráz výšky 66,2 m, její koruna je široká 9 m a dlouhá 390 m. Mohutná hráz Vírské přehrady je třetí nejvyšší v republice (od základové spáry 76,5 m). Oblast kolem Víru patří do vyhlášeného přírodního parku Svratecká hornatina. Přírodní rezervací je Vírská skalka s přirozenými lesními porosty a významnými druhy rostlin. Kolem vodního díla vede Svratecká vodohospodářská naučná stezka, která vás provede nejbližším okolím. PrehradaVir.cz

Údolí chlébského potoka

V hluboce zaříznutém údolí Chlébského potoka na Svratecku se dochovala vegetace potočních olšin s výskytem chráněné bledule jarní na východním okraji jejího rozšíření. Dále se zde vyskytují pcháčové louky a řada zajímavých druhů rostlin a živočichů.

Trenckova rokle

Nachází se v údolí říčky Bobrůvky a bývá často srovnávána se Slovenským rájem. Po cestě očekávejte strmá stoupání, avšak na několika místech na prudkých stěnách jsou pomocná lana. I když je cesta místy obtížná, i tak stojí Trenckova rokle za návštěvu. Odměnou je nádherný pohled na vodopády. Dle pověsti se zde skrýval baron Trenck s vojáky. Bylinkář, který je zde spatřil, jim musel nosit ovce, za které dostával zaplaceno 20 dukátů. Říká se, že než zmizel, zakopal v rokli poklad. Od té doby je po něm pojmenovaná.

Zelená hora

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je unikátním uměleckým dílem a nepochybně nejosobitějším počinem geniálního českého architekta s italskými předky Jana Blažeje Santiniho-Aichla ve stylu barokní gotiky. Byl vystavěn v letech 1719 až 1722. Stavba se vymyká běžným dobovým uměleckým normám a představám. Vzájemný průnik složitých prostorových útvarů, dynamičnost stavební hmoty, popírající veškerou tíži zdiva, to vše svědčí o výjimečnosti této architektury.

 

Tipy na zážitky

Rybářský areál Nedvědice

V areálu bývalého koupaliště vznikl rybářský areál, kde si můžete sami nachytat nebo koupit pstruhy. Případně si jen rekreačně zarybařit formou chyť a pusť. Vše Vám na místě obsluha vysvětlí. Více informací najdete na http://www.cerstvy-pstruh.cz/

Paddock Paradise Vysočina

V roce 2020 vznikla nová koňská farma v Ujčově, která je ideální pro všechny milovníky těchto zvířat.  Na své si zde přijdou nejenom rodiny s dětmi, pro které je setkání s koňmi velký zážitek, ale také zkušení jezdci. Projížďka nádhernou krajinou podél řeky Svratky je dokonalý zážitek. Farma nabízí: vodění na ponym pro děti, výcvikové hodiny na jízdárně pro začátečníky i pokročilé jezdce, vyjížďky do přírody pro pokročilé jezdce. Pro dospělé začátečníky, co by chtěli do přírody na koni je možnost procházky s vodičem na velkém koni. Obsluha vás provede farmou a seznámí vás s prací a péčí kolem koní. Pro všechny zákazníky máme helmy k zapůjčení. Pro jízdu na koni je vhodná dlouhá nohavice kalhot. Veškeré informace o cenách a Vaše poptávky o službu provádějte na telefonním čísle – 721 037 125.

Úniková chata

V této únikové hře očekávejte pátrání v tajných zákoutích po předmětech a řešení různých typů úkolů. To vše s cílem otevřít postupně všechny místnosti v chatě a vyřešit záhadu. Pro vyřešení některých úkolů bude nutné pátrat i v okolí chaty. Hádanky a šifry neobsahují žádné moderní technologie. Připravte se tedy na příjemný retro pocit 80. let minulého století. Více Inko najdete na https://unikovachata.cz/

Ferraty

Vírské ferraty jsou spojeny do jednoho značeného turistického okruhu, který pohodovým tempem zvládnete za hodinu a půl. Pohyb na zajištěných cestách ve Víru je na vlastní nebezpečí a jen s patřičnou výbavou – minimálně ferratový set a přilba (vybavení si můžete zapůjčit v naší půjčovně přímo pod skálou). https://www.ledovastenavir.cz/lezeni-ve-viru/ferraty

Centrum Eden

Areál Centra Eden se skládá ze tří hlavních částí – Panský dvůr, Horácká vesnici a Ekopavilon. Po zakoupení vstupenky si můžete prohlédnout celý areál.

Strávit zde můžete celý den. Expozice jsou vytvořené tak, aby je návštěvník mohl vnímat i dalšími smysly.  Areál je zaměřen především na rodiny s dětmi, ale zábavu si u nás díky rozmanitosti centra najdou návštěvníci různých věkových kategorií. V areálu se prolíná historie s budoucností. Hlavní myšlenkou je zachytit historii a dát návštěvníkovi možnost nahlédnout do budoucnosti. Více informací najdete na https://www.centrumeden.cz/cs/

Kontaktujte nás

Naše adresa

Nedvědice 111
592 62 Nedvědice
Zobrazit na mapě

Náš telefon

+420 606 203 503
+420 602 254 765